Ciekawostki

Tradycyjne dania wigilijne

czyli same pyszności!

Kraków 2020

Tradycyjne dania wigilijne

Czym byłyby święta Bożego Narodzenia bez wigilijnej wieczerzy? Zapewne większość z nas, kiedy myśli o Gwiazdce, oczyma wyobraźni widzi stół udekorowany pięknym obrusem, pod którym spoczywa sianko. Zaś na materiale leżą już wypucowane sztućce i odświętne talerze, stoją rozliczne stroiki i świeczniki, miseczka z opłatkami…

A od progu pokoju swoją wonią kuszą nas przepyszne dania, świeżo przyrządzone. Na językach czujemy słodki smak ciast i ciasteczek, słoność ryby oraz cierpkość kompotu z suszu. Wszystkie te doznania mieszają się między sobą i tworzą jedyną w swoim rodzaju świąteczną mieszankę.
I choć nie zawsze na naszych stołach gości dwanaście potraw, a i one różnią się między sobą w zależności od regionu, to pozwólcie, że tym razem zabierzemy Was w małą kulinarną podróż i przedstawimy tradycyjne dania wigilijne, głównie te goszczące na krakowskich blatach. Serdecznie zapraszamy!
escape room online

Tradycyjne dania wigilijne – Co kryją liczby?

Zanim jednak przejdziemy do omówienia poszczególnych potraw, warto wspomnieć jeszcze o tym, jak ważna była (i dla niektórych nadal pozostaje) kwestia ilości potraw. Początkowo stawiano na nieparzystą liczbę – od siedmiu, przez dziewięć, do jedenastu – w zależności od tego, jak bardzo zamożni byli gospodarze.
Tradycyjne dania wigilijne
Jednak obecnie tradycja wskazuje na to, że aby zapewnić domostwu i członkom rodziny powodzenie oraz szczęście, dań powinno być aż dwanaście, czyli tylu, ilu było Apostołów. Co więcej, aby zapewnić sobie przychylność, każdy z ucztujących powinien uszczknąć choć trochę z każdej potrawy. W przeciwnym razie kolejny rok może nie być tak pomyślny, jakby sobie tego biesiadnik życzył.
escape room online

No dobrze, to przejdźmy do konkretów

My tu o liczbach, a Wam na pewno już cieknie ślinka! Dlatego nie przedłużając bardziej, przechodzimy do tak istotnego zagadnienia, jakim niewątpliwie są tradycyjne dania wigilijne! Zaczynajmy!
escape room online

Tradycyjne dania wigilijne – Najlepsza z zup

Czerwone morze, pośród którego gdzieniegdzie pojawiające się jasne plamki niewielkich wysepek. A to wszystko w ramie białego talerza z pozłacanym rantem. Tak właśnie prezentuje się barszcz z uszkami, którego bazą są czerwone buraki – symbol długowieczności i urody.
W samych uszkach często goszczą grzyby, czasem znajdzie się też mięso, choć z zasady nie powinno go tam być (tego dowiecie się za chwilę). Jednak w mniej tradycyjnych domach nie stanowi to żadnego problemu.
escape room online

Tradycyjne dania wigilijne – Ryba, rybka, rybunia

Chyba jedną z najbardziej popularnych ryb serwowanych na wigilijnym stole jest karp w swej smażonej postaci i współwystępuje on wraz z czerwonym barszczem jako jedno z dań głównych. Często właśnie z takiego karpia wyciąga się jedną z jego łusek lub najdłuższą znalezioną ość i wkłada sobie do portfela, co ma zapewnić dostatek oraz dobrobyt.
Poza tą formą, karp lubi pływać także w galarecie. Poza tym na świątecznym stole możemy spotkać także inne ryby, które znajdziemy w rozlicznych sałatkach. Ale czemu właściwie jemy właśnie te stworzenia? Otóż ryby to symbol odrodzenia oraz chrztu, a także wyczekiwania na wielkie wydarzenie, które ma niebawem nadejść (narodziny Jezusa). Za pełnowartościowy posiłek uznaje się mięso, jednak nie zalicza się do niego mięso ryby, stąd właśnie rozumienie karpia czy śledzia jako posiłek postny.

Tradycyjne dania wigilijne – Coś na słodko

Ziarna pszenicy, mak (szczególnie hołubiony ze względu na przesąd, jako by miał zapewnić bogactwo oraz płodność), migdały i rodzynki – oto, co składa się na jedyną w swoim rodzaju kutię. Wszystko to skąpane jest w złocistym miodzie, dzięki któremu danie uzyskuje nie tylko swój smak, ale i konsystencję, a ponadto gwarantuje przychylność wszelkich sił nadprzyrodzonych. Kutia serwowana jest głównie na Podlasiu.

Tradycyjne dania wigilijne – Dary lasu

Choć nie są to tradycyjne dania wigilijne sensu stricte, grzyby, które uznawane są za płody ziemi i reprezentują je na bożonarodzeniowym stole. Wierzy się, że stanowią one połączenie między naszym światem a światem zmarłych. Ponadto, jak większości z wymienionych potraw i składników, przypisuje im się działanie prozdrowotne oraz gwarantujące szczęście i dostatek.
Niekiedy serwowane są w zupie grzybowej, która stanowi albo zamiennik dla barszczu, albo jest jego uzupełnieniem. Poza tym często występują one w takich daniach jak bigos, krokiety, kapusta czy pierogi.

Jednych odpycha, dla drugich bez niego święta nie mają sensu

Suszone śliwki, gruszki i jabłka to miks, który swoim zapachem może niejednemu porządnie zakręcić w głowie. Czasem dodaje się doń figi, rodzynki oraz przyprawy, takie jak goździki czy cynamon, a następnie wrzuca się je do wielkiego gara wypełnionego wodą i przyrząda się kompot… A właściwie to miksturę, która ma zapewnić miłość i pokój.

Jak grochem o ścianę

I nie tylko grochem, ale też i kapustą, która według plotek posiada w sobie życiodajną moc, pomagającą uzyskać przez jedzącego taką witalność i zdrowie, jakich nie powstydziłby się sam Popeye! Nie chodzi tu też jedynie o zdrowie fizyczne, ale także psychiczne (co właściwie lubi się uzupełniać i przeplatać).

Głodni większej ilości ciekawostek? Gra świąteczna online na pewno wam pomoże!

escape room online GRA ŚWIĄTECZNA
  • ESCAPE ROOM ONLINE
  • EKSCYTUJĄCA PRZYGODA
  • RÓŻNORODNE ZAGADKI
  • 1 – 6 GRACZY ONLINE, NIE LICZĄC RENIFERA
  • 60 MINUT, CHYBA ŻE BYLIŚCIE NIEGRZECZNI
  • TEMATYKA ŚWIĄTECZNA JAK PIERWSZA GWIAZDKA

Jeśli zaburczało Wam w brzuchach i chętnie łyknęlibyście większej dawki wiedzy o tym, jak wyglądają i gdzie występują tradycyjne dania wigilijne, koniecznie wejdźcie na naszą stronę! Czeka tam na Was bowiem niesamowita gra świąteczna online, w której musicie udowodnić Staremu Gremlinowi, że wiecie co nieco na temat bożonarodzeniowych obrządków!

Dlaczego? Ponieważ Gremlin bardzo zdenerwował się na ludzi o to, że z roku na rok ten szczególny okres zatraca swoją magię i z tego powodu porwał Świętego Mikołaja! Nie czekajcie więc, szczególnie że gra świąteczna to świetny sposób na kreatywne spędzenie czasu w rodzinnym gronie! Uratujcie święta już dziś!

Masz więcej pytań – skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy 🙂

Inny escape room onlinie? Przeczytaj o Projekcie X

Darmowy Escape Room

KOLEJNY DARMOWY ESCAPE ROOM, CZYLI ZRÓB SOBIE MAŁĄ PRZERWĘ NA KAWKĘ 😉 Escape room gratis – najnowsza odsłona!

Interaktywna gra miejska

Interaktywna gra miejska dla szkół – INTERAKTYWNA GRA MIEJSKA, CZYLI UROZMAICENIE KAŻDEJ SZKOLNEJ WYCIECZKI

Wyjście integracyjne kraków

GRA MIEJSKA DLA FIRM, CZYLI WYJŚCIE INTEGRACYJNE KRAKÓW Z ESCAPECITY. Gra miejska Kraków – na czym polega?

Wirtualny escape room dla szkół

WIRTUALNY ESCAPE ROOM DLA SZKÓŁ, CZYLI NIECODZIENNA WYCIECZKA KLASOWA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU. Online escape room – nie musisz wychodzić z domu by się dobrze bawić

Online Team Battle

ONLINE TEAM BATTLE, CZYLI (G)RYWALIZACJA W NAJCZYSTSZEJ POSTACI. Escape room online, czyli niestandardowa rozrywka w sieci

Team building online

TEAM BUILDING ONLINE? Z GAMESCAPE TO MOŻLIWE! Daj szansę wirtualnej rzeczywistości, czyli integracja firmowa online!

Impreza firmowa Kraków

TEAM BATTLE W GRZE MIEJSKIEJ? OTO NOWOCZESNA IMPREZA FIRMOWA KRAKÓW! Potrójna dawka doznań! świetny klimat i zajmujące zagadki, dłuższy…

ESCAPE ROOM DLA FIRM

ESCAPE ROOM DLA FIRM? CZEMU NIE?! Gra outdoor… a może escape room Kraków? Wybierz sam! Koncept nowoczesnych gier miejskich

Świąteczna impreza firmowa – RADISSON BLU

Świąteczna impreza firmowa połączona z prezentacją hotelu od kuchni. Kolejne bardzo ciekawe zlecenie z Radisson Blu Hotel

Imprezy firmowe – SZCZYRK

Imprezy firmowe: gra obiektowa z rozszerzoną rzeczywistością (AR – Augmented Reality) po hotelu w Szczyrku

PRZYGOTUJMY COŚ WSPÓLNIE!

GRA NA ZAMÓWIENIE?