Ciekawostki

Tradycje bożonarodzeniowe

– ciąg dalszy

Kraków 2020

Tradycje bożonarodzeniowe

We wcześniejszym artykule zawarliśmy nie które tradycje bożonarodzeniowe, a tym razem przychodzimy z kolejną ich dawką. Znów na moment zakręcimy się wokół tematu kolędników, jednak na tapetę weźmiemy nie tyle postaci i zwyczaj chodzenia po domach, a raczej skupimy się na jednym z nieodłącznych tego elementów, czyli śpiewaniu kolęd.

Poza tym przyjrzymy się bliżej kulturze pasterki. Jak zawsze przypomnimy Wam też, że czeka na Was specjalna gra świąteczna, do której przejścia niewątpliwie będzie potrzebna wiedza z zakresu obrzędów wigilijnych. Przystąpmy więc do czytania!
escape room online

Hej kolęda, kolęda! Tradycje bożonarodzeniowe

Oprócz łamania się opłatkiem i składania sobie wzajemnie życzeń, jednym z bardziej wzruszających i jednoczących biesiadników momentów jest wspólne śpiewanie kolęd. W polskiej kulturze istnieje ich całe mnóstwo, a każdy region kraju może pochwalić się swoimi własnymi tekstami oraz aranżacjami. Widać to szczególnie dobrze, gdy natrafimy na specjalny koncert, który co roku nadawany jest w telewizji. 
Nic dziwnego, że właśnie tak atrakcyjna forma uczczenia narodzin Jezusa przetrwała do naszych czasów. A historia kolęd w Polsce sięga aż średniowiecza! Choć oryginalnie polskie pieśni bożonarodzeniowe zaczęły być tworzone dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku. Wcześniej jedynie tłumaczono czeskie oraz łacińskie teksty. 
Tradycje bożonarodzeniowe
Samo hasło “kolęda” ma swoją etymologię najprawdopodobniej w łacińskim “calendae”, co oznaczać miało “pierwszy dzień miesiąca”, jednak w naszych kręgach rozumienie to sięgało nieco szerszego przedziału czasu, bo aż całego roku. Takim oto sposobem słowo “kolęda” na słowiańskich terenach odnosiło się raczej do początku roku.
Zapewne nie zdziwi Was fakt, że jedną z najpopularniejszych obecnie kolęd jest “Cicha noc”, którą możemy znać także w wersji “Silent Night” czy “Stille Nacht” (niektórzy chwalą się znajomością łacińskiej “Alma nox”). Wymieniona pieśń została przetłumaczona na trzysta języków! Widać, niektóre tradycje bożonarodzeniowe są ponadczasowe, a także nie znają takich barier jak szerokość geograficzna.
escape room online

A o północy…Tradycje bożonarodzeniowe

Kojarzycie ten klimat? Głucha noc, na niebie migocze cały milion gwiazd. Droga usłana chrzęszczącym pod stopami śniegiem oświetlona jest jedynie bladym blaskiem z lekka przygasającej ulicznej lampy. A gdzieś na horyzoncie majaczy ciepłe światło zabarwione różnokolorowymi szkiełkami witraży. W końcu zaczynacie słyszeć wydobywające się z nicości pierwsze melodie.
Czujecie, jak całe Wasze ciała wypełniają się przyjemnym ciepłem, mimo wszędobylskiego mrozu. Jesteście już blisko. Zaraz zasiądziecie na drewnianej ławce w jednej z bocznych naw, tak aby trochę poczuć się częścią tej wspólnoty, a jednocześnie mieć możliwość poobserwowania zgromadzonych wiernych z dystansu. Zapewne niebawem udzieli Wam się ta błoga atmosfera i sami również dołączycie swoim głosem do tego zgranego chóru. Brzmi znajomo?
Oczywiście – chodzi o pasterkę, czyli jedyną w swoim rodzaju mszę, która odbywa się o północy na przełomie 24 i 25 grudnia. Jak sama nazwa wskazuje, obrządek ten nawiązuje do pasterzy, którzy przez całą noc czekali na narodziny Jezusa i dzielnie trwali przy boku Maryi oraz Józefa w ubogiej stajence. 
escape room online

Gra świąteczna, czyli poznaj inne tradycje bożonarodzeniowe!

Zapewne znajdzie się jeszcze sporo obrzędów, które nie zostały tutaj wymienione. Jak dobrze wiadomo, każdy region szczyci się swoimi indywidualnymi rytuałami. Jeśli jesteście ciekawi, czy znacie je wszystkie, to spróbujcie sprostać wyzwaniu, jakie przygotował dla Was Stary Gremlin.Gra świąteczna online to niesamowita okazja, aby w kreatywny i radosny sposób spędzić czas ze swoimi najbliższymi.

Przy okazji każde z Was przypomni sobie tradycje bożonarodzeniowe, które być może w codziennym chaosie odpłynęły w niepamięć. A sama zabawa to nie byle co, ponieważ będziecie musieli uwolnić Świętego Mikołaja, a co za tym idzie – uratować święta! Do dzieła więc! Czym prędzej ruszajcie na przygodę!

GRA ŚWIĄTECZNA – „URATUJ ŚWIĘTA” LIVE ESCAPE ROOM ONLINE

escape room online GRA ŚWIĄTECZNA
  • ESCAPE ROOM ONLINE
  • EKSCYTUJĄCA PRZYGODA
  • RÓŻNORODNE ZAGADKI
  • 1 – 6 GRACZY ONLINE, NIE LICZĄC RENIFERA
  • 60 MINUT, CHYBA ŻE BYLIŚCIE NIEGRZECZNI
  • TEMATYKA ŚWIĄTECZNA JAK PIERWSZA GWIAZDKA

Masz więcej pytań – skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy 🙂

Inny escape room onlinie? Przeczytaj o Projekcie X

Gra na Lotnisku

Gra na lotnisku? Z racji jubileuszu na lotnisku Balice, poproszono nas o urozmaicenie tego wydarzenia poprzez stworzenie gry tematycznej!

Gry miejskie 2w1

Gry miejskie 2w1 – zwiedzanie i dobra zabawa, czyli robimy lokalne atrakcje podczas angażującej rozrywki

Turystyka SMART

Gamifikacja i aplikacje mobilne –Turystyka SMART – o co chodzi?

Gamifikacja na konferencji

Gamifikacja na konferencji – czyli wykorzystania elementów gier do tworzenia interaktywnych i angażujących stosik.

Gra miejska z AR

Gra miejskie z AR – doświadczenie gracza a gra miejska z AR. • Zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości w rozrywce podnosi poziom zabawy.

historyczna gra terenowa

Zorganizuj historyczną grę terenową dla Twojego zespołu z efektami specjalnymi. Wybierz się na wyjątkowe wyjście integracyjne Kraków, które nie tylko zintegruje Waszą ekipę, ale również pozwoli doświadczyć magicznej historii miasta. Rozwiązujcie zagadki, spotkajcie legendy Krakowa i odkrywajcie nieoczywiste miejsca z nami!

miejska gra terenowa

Miejska gra terenowa w Krakowie to nasza specjalność. Tym razem zorganizowaliśmy integrację dla 70 osób, które urzekliśmy urokami Krakowa!

atrakcje na integracje

Atrakcje na integracje w Wiśle – tak, outdoorowe gry poza Krakowem nie stanowią dla nas wyzwania! Zobacz przykład case study ->

mobilne escape game

Mobilne escape game – dzisiaj opowiemy Wam, jak przygotowaliśmy taką grę, stylizowaną na popularny serial „Dom z Papieru”!

atrakcje na event firmowy

Atrakcje na event firmowy poprowadzony w niebanalny sposób, bo przy rozwiązywaniu angażujących zagadek, czyli mobilny pokój zagadek!

PRZYGOTUJMY COŚ WSPÓLNIE!

GRA NA ZAMÓWIENIE?