Ciekawostki

Świąteczne tradycje

czyli po co nam to wszystko?

Kraków 2020

Świąteczne tradycje

Świąteczne tradycje – Wkrótce pełną parą ruszą przygotowania do Bożego Narodzenia! Ba! Zapewne w niektórych domach już ruszyły, być może nawet z końcem listopada? Jakkolwiek by nie było, na liście do zrobienia na pewno zagoszczą takie pozycje jak: zakupienie oraz przystrojenie choinki, przygotowanie świątecznych potraw, a także dokładne wysprzątanie domu lub mieszkania. Być może niektórzy porwą się nawet na stworzenie własnoręcznie robionej szopki albo skrzyknięcie zespołu kolędników i udanie się na spacer po okolicznych domostwach?

Wszystko to z całą pewnością wymaga zaangażowania oraz dużego nakładu pracy. Właśnie w takich momentach bywa, że wszyscy domownicy wręcz stają na głowie, aby przygotować się należycie na ten szczególny czas. Jednak w tym całym zabieganiu łatwo jest zagubić sens swoich działań. Czy wiecie może, jakie znaczenie ma każde z nich? Pozwólcie, że w tym artykule przybliżymy Wam nieco historię i wyjaśnimy, skąd wzięły się poszczególne świąteczne tradycje. Z taką wiedzą na pewno łatwiej będzie znaleźć motywację!

Pssst… A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat innych obrzędów, to czeka na Was niesamowita i jedyna w swoim rodzaju gra świąteczna online! Więcej informacji w dalszej części artykułu.

A teraz… zapraszamy do lektury!

escape room online

Drzewko jak ta lala! Świąteczne tradycje

Zacznijmy od tego, że pierwotnie rolę choinki pełniła „podłaźniczka”, czyli gałąź drzewa iglastego, głównie świerka lub jodły, którą wieszano tuż pod sufitem. Taki element natury przystrajano głównie jabłkami (jako symbol drzewa poznania dobra i zła), ale także gościły na nim papierowe stroiki oraz woskowe świeczki, drobne wypieki (chlebki oraz pierniczki) oraz orzechy. Ozdobie tej przypisywano przyniesienie takich błogosławieństw jak miłość, pomyślność oraz zdrowie. A kiedy nadszedł czas, aby pozbyć się gałęzi, palono ją, a popiór rozrzucano po polach w nadziei, że ten gest zapewni urodzaj oraz dostatek.
Co więc stoi za wprowadzeniem znanej nam współcześnie choinki? Taka forma przyszła do nas około stu lat temu z niemieckich ziem, jednak ze względów finansowych „podłaźniczka” jeszcze długo gościła w polskich domach, głównie tych ulokowanych na wsiach. Ale kiedy już stojące na podłodze drzewko wyparło wiszącą pod sufitem gałąź, do mody weszły własnoręcznie robione papierowe łańcuchy, cukierki (najczęściej bardzo twarde) oraz szklane bańki z charakterystycznym wgłębieniem.
escape room online

Niezła szopka!

Prekursorem tworzenia szopek był święty Franciszek z Asyżu, który pierwszy betlejemski żłóbek wybudował w XIII wieku. Na naszych ziemiach świąteczne tradycje kreowania pięknych, często bardzo szczegółowych szopek wzięły się z potrzeby chwili, bo oto właśnie bezrobotni zimą murarze postanowili wziąć los w swoje ręce i stworzyć wyjątkową bożonarodzeniową ozdobę, która mogła pomóc im dorobić w trudnym czasie. Tak oto powstawały bogato dekorowane stajenki, swoim przepychem dalekie od pierwotnej wizji ubogiego żłóbka.
Często elementem stawały się charakterystyczne dla miejsca zamieszkania murarzy budynki. A w nich stawały figurki świętego Józefa, Maryi, dzieciątka Jezus, Trzech Króli oraz zwierząt. Szczególnym uwielbieniem dla szopek odznacza się Kraków, czyli miasto, w którym nieprzerwanie od dwudziestolecia międzywojennego aż po dziś dzień odbywa się coroczny konkurs na najpiękniejszą pracę.
escape room online

Co łączy Cygankę, dziada oraz czorta?

Chyba wszyscy o nich słyszeli, ale nie każdy miał okazję poznać ich osobiście, szczególnie ci żyjący w wielkich miastach. Większość z Was jednak na pewno domyśla się, że chodzi o kolędników! Pastuszkowie, diabeł i anioł, Trzej Królowie, Cyganie i Żydzi, dziady i baby, turonie i kozy, a nawet policjanci i kominiarze – oto grupa postaci, która w okresie od Dnia Świętego Szczepana do Święta Trzech Króli niestrudzenie przemierza okraszone śniegiem ulice i wędruje od domu do domu, aby śpiewając, obwieszczać narodzenie Zbawcy.
Pierwotnie za wszystkich tych bohaterów przebierali się jedynie mężczyźni i chłopcy, nawet jeśli rola była ewidentnie żeńska – wszystko ze względu na przesąd, że kobieca obsada mogłaby przynieść nieszczęście. A przecież był to kolejny obrządek, który miał zapewnić dostatek oraz rozumianą na wiele sposobów płodność! Kolędnicy nie tylko mieli zapewnić gospodarzowi urodzaj w postaci plonów, ale także pomóc jego niezamężnej jeszcze córce dobrze wyjść za mąż i urodzić zdrowe i silne potomstwo (na przykład z jednym z młodszych kolędników, którzy przy okazji zabawy i śpiewania przeprowadzał swoisty rekonesans wśród panien). W zamian za te życzenia gospodarz miał obowiązek odwdzięczyć się drobnym datkiem.

Gra świąteczna – poznaj inne świąteczne tradycje!

escape room online GRA ŚWIĄTECZNA
  • ESCAPE ROOM ONLINE
  • EKSCYTUJĄCA PRZYGODA
  • RÓŻNORODNE ZAGADKI
  • 1 – 6 GRACZY ONLINE, NIE LICZĄC RENIFERA
  • 60 MINUT, CHYBA ŻE BYLIŚCIE NIEGRZECZNI
  • TEMATYKA ŚWIĄTECZNA JAK PIERWSZA GWIAZDKA
Oczywiście, to nie wszystko! Istnieje jeszcze cała moc bożonarodzeniowych obrządków, o których warto pamiętać! Wie o tym dobrze Stary Gremlin, który ostatnio bardzo mocno zdenerwował się na ludzi. Czemu? Otóż zaniechali oni dbania o świąteczne tradycje! Z tego właśnie powodu Gremlin postanowił się zemścić i uprowadził Świętego Mikołaja! Czy to oznacza, że w tym roku świąt nie będzie? Uratujcie naszego kochanego brodacza, udowadniając Gremlinowi, że na temat Bożego Narodzenia wiecie więcej niż można by przypuszczać! Zbierzcie grupkę stworzoną z domowników lub bliskich Ci osób (po prostu połączcie się z nimi online), a następnie przywróćcie magię! Gra świąteczna czeka na Was na naszej stronie!

Masz więcej pytań – skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy 🙂

Inny escape room onlinie? Przeczytaj o Projekcie X

Gra na Lotnisku

Gra na lotnisku? Z racji jubileuszu na lotnisku Balice, poproszono nas o urozmaicenie tego wydarzenia poprzez stworzenie gry tematycznej!

Gry miejskie 2w1

Gry miejskie 2w1 – zwiedzanie i dobra zabawa, czyli robimy lokalne atrakcje podczas angażującej rozrywki

Turystyka SMART

Gamifikacja i aplikacje mobilne –Turystyka SMART – o co chodzi?

Gamifikacja na konferencji

Gamifikacja na konferencji – czyli wykorzystania elementów gier do tworzenia interaktywnych i angażujących stosik.

Gra miejska z AR

Gra miejskie z AR – doświadczenie gracza a gra miejska z AR. • Zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości w rozrywce podnosi poziom zabawy.

historyczna gra terenowa

Zorganizuj historyczną grę terenową dla Twojego zespołu z efektami specjalnymi. Wybierz się na wyjątkowe wyjście integracyjne Kraków, które nie tylko zintegruje Waszą ekipę, ale również pozwoli doświadczyć magicznej historii miasta. Rozwiązujcie zagadki, spotkajcie legendy Krakowa i odkrywajcie nieoczywiste miejsca z nami!

miejska gra terenowa

Miejska gra terenowa w Krakowie to nasza specjalność. Tym razem zorganizowaliśmy integrację dla 70 osób, które urzekliśmy urokami Krakowa!

atrakcje na integracje

Atrakcje na integracje w Wiśle – tak, outdoorowe gry poza Krakowem nie stanowią dla nas wyzwania! Zobacz przykład case study ->

mobilne escape game

Mobilne escape game – dzisiaj opowiemy Wam, jak przygotowaliśmy taką grę, stylizowaną na popularny serial „Dom z Papieru”!

atrakcje na event firmowy

Atrakcje na event firmowy poprowadzony w niebanalny sposób, bo przy rozwiązywaniu angażujących zagadek, czyli mobilny pokój zagadek!

PRZYGOTUJMY COŚ WSPÓLNIE!

GRA NA ZAMÓWIENIE?