Jak stare jest krakowskie Stare Miasto? Kolorowe, odnowione kamieniczki w okolicach Rynku skutecznie odmładzają rzeczywiste oblicze tej dzielnicy. Prawdę zasłaniają również wybrukowane nowiutką kostką chodniki. Tymczasem pod Waszymi stopami kryje się prawdziwy raj dla miłośników przygód. Poznaj tajemnice Starego Miasta!

 

Najstarsi świadkowie historii

 Mały, niepozorny kościółek na środku Rynku Głównego. W porównaniu z majestatycznym kościołem Mariackim wypada dość blado… A jednak to własnie kościół świętego Wojciecha może poszczycić się bogatszą przeszłością. Tradycja podaje, że sam święty Wojciech odwiedził jego mury, co wskazywałoby na to, że świątynia liczy sobie około tysiąca lat! Obecny wygląd kościoła jest jednak mylący- był on wielokrotnie przebudowywany, dlatego po romańskim projekcie pozostały jedynie relikty, współcześnie podziwiamy projekt barokowy. Warto zobaczyć, także ze względu na to, że jest to jeden z najmniejszych kościołów w całym Krakowie.

 

 

Kilka rynków, jedno miasto

   Tajemnice Starego miasta kryją się też w obecnym nazewnictwie ulic i placów. Rynek Podgórski, Rynek Dębnicki, Mały Rynek, Rynek Główny… Sporo rynków jak na jedno miasto!  Jak to możliwe? Otóż obecne granice Krakowa rozciągają się o wiele szerzej niż to było jeszcze kilka wieków temu. Pierwotnie nawet Podgórze, tak bliska Starego Miasta dzielnica, było niezależnym miastem! Stąd obecnie place, które kiedyś były rynkami ościennych miejscowości, teraz biorą swoje nazwy od nich pochodzące. Aż trudno uwierzyć, jak mały kiedyś był Kraków. Przykład: znane z ,,Wesela” Wyspiańskiego Bronowice, kiedyś podkrakowska wieś, teraz pełnoprawna część miasta, całkiem niedaleko centrum. A ulica Krakowska? Skąd ta nazwa? Była to ulica należąc do miasta Kazimierz, granicząca z Krakowem. Obecnie- prawie centrum 🙂

Krecia robota

W 2005 roku Rynek Główny przeszedł metamorfozę. Doczekał się nowych płyt chodnikowych i klimatycznego oświetlenia. Chociaż na powierzchni dzieje się sporo, szczególnie w weekendowe wieczory, warto zejść pod ziemię i przenieść się w czasie. W podziemiach Rynku znajduje się bowiem oddział Muzeum Narodowego. Wystawa jest niczym innym jak starym Rynkiem Głównym, którego poziom z biegiem czasu się obniżał. Warto pomyśleć o życiu średniowiecznych Krakowian, kiedy przechodzi się Starym Miastem. Pod naszymi stopami wciąż kryją się ślady ich codzienności, włącznie z wodociągami i cmentarzem.
Nawet jeśli wydaje Ci się, że o Krakowie wiesz już wszystko, strzeż się! To miasto skrywa o wiele więcej tajemnic, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. Jeśli lubisz bawić się w detektywa, przy najbliższej okazji wypróbuj coś zupełnie nowego- gry miejskie! Dobrym pomysłem będzie tesz przygoda w escape roomie– koniecznie na Starym Mieście! Wraz z EscapeCity poznaj miasto z innej perspektywy. Być może Kraków pozwoli Ci poznać któryś z jego sekretów… Pewne jest to, że będzie to niezapomniana przygoda!
logo escapecity