Spędzasz 2 000 godzin w pracy! Oto 5 wskazówek, jak pracować, by nie zwariować

Spędzasz 2 000 godzin w pracy! Oto 5 wskazówek, jak pracować, by nie zwariować

Czy wiesz, że spędzamy w pracy nawet 2 000 godzin rocznie? To szmat czasu! Warto go sobie uprzyjemnić! Jak pracować efektywnie, przyjemnie po prostu lepiej? Oto 5 praktycznych wskazówek i nie, nie będzie tu mowy o prawidłowym ustawieniu krzesła i oświetlenia oraz o patrzeniu na „zielone” ?

5 wskazówek, jak pracować, by nie zwariować

1. Zautomatyzuj wszystko, co się da, a ułatwisz sobie pracę
Jak poprawić efektywność pracy? Mam taką zasadę – jeśli muszę powtórzyć jakąś czynność więcej niż raz, myślę, jak to sobie usprawnić. Np.:

  • potrzebujesz danych firmowych typu NIP, REGON, nr konta? Zrób sobie notatkę na laptopie z tymi danymi i miej je pod ręką. Zaoszczędzisz sporo czasu, nie musząc już poświęcać go na znalezienie potrzebnych danych.
  • większość zapytań mailowych od klientów wygląda podobnie? Przygotuj raz odpowiedź i zamieść ją sobie w szkicach/wiadomościach roboczych. Gdy otrzymasz kolejne, podobnie brzmiące pytanie, wystarczy, że klikniesz w szkic i skopiujesz jego treść – większość roboty z pisaniem masz z głowy!
  • podpisujesz się w każdej wiadomości, jaką wysyłasz? Ustaw sobie stopkę o treści: „Pozdrawiam, [Imię i Nazwisko]” i gotowe, komputer napisze ją za Ciebie!

Tego typu udogodnienia w dobie dzisiejszej technologii można by mnożyć i mnożyć. Jak pracować efektywnie z komputerem?

Wskazówka – naucz się paru skrótów klawiaturowych (np. Ctrl+C = kopiuj, Ctrl+V = wklej, Ctrl+B = pogrub, Ctrl+S = zapisz itd. – wybierz te, które odpowiadają za najczęściej wykonywane przez Ciebie czynności) i korzystaj z nich jak najczęściej – oszczędzisz czas i wzmocnisz połączenia neuronów, wykonując więcej czynności lewą ręką ?

jak pracować, by nie zwariować

Jak pracować, by nie zwariować?

2. Jak poprawić efektywność pracy? Zacznij od prostych zadań, by nabrać rozpędu Tak, wiem, że Brian Tracy w „Zjedz tę żabę” radzi, by zacząć od najbardziej wymagających i priorytetowych zadań, ale co powiesz na małą rozgrzewkę? Kilka prostych zadań, by nabrać rozbiegu i w ogóle rozpocząć pracę? Zaliczysz kilka małych sukcesów, wejdziesz w odpowiedni rytm i potem żadna ropucha nie będzie straszna! ? Tylko pamiętaj, to ma być rozgrzewka, a nie całe 8 godzin pracy (sugeruję tak 30-60 minut na rozgrzanie się).

3. Asertywna uprzejmość, czyli jak pracować efektywnie w zespole

Kolega z pracy prosi, by coś dla niego zrobić? Jasne, trzeba być koleżeńskim – jednak jest pewien warunek – że to nie opóźni Cię w Twoich ważnych zadaniach! Może w zamian Kolega pomoże w czymś Tobie? Czas jest nierozciągliwy, więc pamiętaj, MÓWIĄC TAK wszystkim prośbom, jednocześnie MÓWISZ NIE, temu, co dla Ciebie najważniejsze.

4. Jak efektywnie pracować? Pamiętaj o relaksie w pracy!

Tak, oczy Cię nie mylą. Znalezienie chwili na relaks w pracy jest wręcz Twoim obowiązkiem! Dzięki temu złapiesz oddech, zachowasz dobre samopoczucie, zregenerujesz się i osiągniesz większą efektywność w swojej pracy. Nasz mózg lubi różnorodność, więc nie katuj go wykonywaniem cały czas tych samych czynności. Przejdź się po biurze, rozprostuj kości, posłuchaj ulubionej piosenki (np. na słuchawkach, by nie przeszkadzać innym), zagadaj kogoś przy kawie, albo zrób mu sympatyczny żart:

  • Wskazówka: jak wiesz, możesz do tego wykorzystać Coffee Break Escape (wykorzystanie tej zabawy nie jest limitowane do 1 osoby ?). Zrobicie sobie krótką przerwę, pośmiejecie się, podniesie się Wam poziom energii i poprawi samopoczucie. Skutkiem ubocznym może być ochota na filiżankę kawy oraz zwiększenie poziomu wiedzy o tym niezwykłym trunku ?
  • Wskazówka nr 2: czy wiesz, że jeśli pracujesz min. 6 godz. dziennie, to zgodnie z Kodeksem Pracy masz prawo do co najmniej 15 minut przerwy w trakcie pracy? A jak pracujesz przy kompie, to za każdą godzinę przed ekranem, masz prawo do 5 minut odpoczynku od klawiatury i myszki ?
jak pracować, by nie zwariować

Jak pracować, by nie zwariować?

5. Jak poprawić efektywność pracy? Idź na spacer podczas przerwy na lunch!

O dobroczynnym wpływie spacerów nie ma co się rozpisywać. Dotlenisz się, odetchniesz świeżym powietrzem i odstresujesz, że nie wspomnę już o przyjemnym spalaniu kalorii ?

A po pracy wybierz się na rozrywkę do escape room albo na nowoczesną grę miejską ? Możesz też zaproponować taką formę integracji swoim współpracownikom ?

PRZYGOTUJMY COŚ WSPÓLNIE!

GRA NA ZAMÓWIENIE?