„Ucieczka z fabryki” – gra integracyjna online na zamówienie, czyli wirtualny escape room po fabryce
„Ucieczka z fabryki” – gra integracyjna online na zamówienie, czyli wirtualny escape room po fabryce
Case Study: Tworzenie wirtualnego escape roomu z elementami edukacyjnymi, osadzonego w fabryce Mettler Toledo
Klient: Mettler-Toledo (Switzerland) GmbH globalny lider w dziedzinie technologii pomiarowych i precyzyjnych, szukający skutecznej formy edukacyjnej dla swoich pracowników
Liczba uczestników: 80 osób
Czas realizacji: 2,5 miesiąca (od zapytania do realizacji)
Czas rozgrywki: 30 minutowa gra edukacyjna w stylu escape room podczas eventu online
Język: angielski
ZADANIE DLA EKIPY ESCAPECITY:
Klient, poszukując innowacyjnego i edukacyjnego sposobu prezentacji swojej fabryki i jej różnych działów, zlecił nam stworzenie wirtualnego escape roomu. Celem Mettler Toledo było zapewnienie uczestnikom angażującego i interaktywnego doświadczenia, które jednocześnie pozwoli na poznanie różnych urządzeń i procesów zachodzących w zakładzie produkcyjnym. Razem ustaliliśmy kluczowe cele tego projektu:
- zapewnienie interaktywnego i edukacyjnego doświadczenia, w którym uczestnicy będą zdobywać wiedzę o działaniu urządzeń i procesach fabrycznych Mettler Toledo
- stworzenie wciągającej fabuły escape roomu, która zachęci uczestników do aktywnego rozwiązywania zagadek
- wykorzystanie specjalistycznych urządzeń i technologii fabrycznych do tworzenia autentycznego środowiska
Nasze zadanie składało się tym razem z dwóch części:
- stworzenie na zamówienie gry typu escape room online o tematyce opartej na materiałach dostarczonych przez Klienta
- przeprowadzenie eventu, składające się z wprowadzenie do gry, wyjaśnienia zasad, monitorowania postępu w rozwiązywaniu zagadek oraz podsumowania z ogłoszeniem wyników.
Niezwłocznie zabrałyśmy się do pracy!
GRA INTEGRACYJNA ONLINE – PRZYGOTOWANIE ESCAPE ROOM ONLINE PO FABRYCE
LOGISTYKA:
Przeglądając briefing wynotowałyśmy istotne dla Klienta kwestie:
- zapoznanie uczestników z biotechnologicznym zakładem produkcyjnym
- rozegranie scenariusza w 5-6 różnych pomieszczeniach (działach fabryki) – w każdym z nich uczestnicy napotykają na zadanie (zagadkę) do wykonania. Działy, które trzeba uwzględnić w scenariuszu to:
- R&D [Badania i rozwój (R&D)]
- Quality Control Lab [Laboratorium Kontroli Jakości]
- Production Scale-Up [Rozwój Produkcji]
- Pharma Production (Bioreactors Room) [Produkcja Farmaceutyczna (pomieszczenie z bioreaktorami)]
- Formulation and Filling [Formułowanie i Napełnianie]
- Admin Office (Procurement, Management) [Biuro Administracyjne (Zakupy, Zarządzanie)]
Biorąc to pod uwagę, naszą pracę rozpoczęłyśmy od stworzenia wirtualnego środowiska fabryki Mettler Toledo, które odzwierciedlało jej rzeczywiste wygląd. Wykorzystałyśmy nadesłane przez Klienta materiały i zaawansowaną technologię wizualizacji przestrzeni w widoku 360°, aby zapewnić uczestnikom wrażenie bycia na miejscu. Do gry wprowadziłyśmy również multimedialne elementy, takie jak nagrania wideo, animacje i prezentacje, które dostarczały dodatkowych informacji i wyjaśnień na temat działania urządzeń.
SCENARIUSZ I ZAGADKI:
Postanowiłyśmy zogniskować cały scenariusz wokół tematu: „Ucieczka z fabryki”. Tematem przewodnim był fakt, że uczestnicy zostają zamknięci w fabryce i aby wyjść, muszą rozwiązać zadanie w każdym pomieszczeniu. Opracowałyśmy fabułę, w której uczestnicy wcielali się w rolę pracowników fabryki, stojących przed wyzwaniem rozwikłania szeregu zagadek, związanych z działaniem różnych urządzeń, a także kompetencjami poszczególnych departamentów. Aby zapewnić autentyczne doświadczenie, skonsultowałyśmy się z zespołem Mettler Toledo w celu wykorzystania specjalistycznych urządzeń i technologii fabrycznych w zagadkach escape roomu. W efekcie do gry wprowadziłyśmy różne urządzenia pomiarowe i kontrolne, stanowiące na co dzień wyposażenie fabryki Klienta.
Oczywiście nie zabrakło kluczowych elementów gamifikacji 😊 Aby jeszcze bardziej podkręcić atmosferę, na rozwikłanie każdego zadania był określony czas. Za każdą rozwiązaną zagadkę drużyny otrzymywały punkty, a zespół z ich największą ilością wygrywał.
GRA INTEGRACYJNA ONLINE – REALIZACJA ESCAPE ROOM ONLINE PO FABRYCE
Po zatwierdzeniu naszej koncepcji przez Klienta, przystąpiłyśmy do realizacji wirtualnego escape roomu. Nasz zespół scenarzystów, grafików, programistów i testerów pracował intensywnie, aby stworzyć interaktywne zagadki i przetestować płynność rozgrywki. Przygotowałyśmy również instrukcje dla uczestników, które wyjaśniały zasady i cel gry. W trakcie prac wielokrotnie konsultowałyśmy się online ze Szwajcarią, by dobrać każdy szczegół projektowanej gry do potrzeb Klienta.
Mimo, że temat wydawał się bardzo skomplikowany (w końcu chodziło o maszyny produkcyjne), zaproponowałyśmy humorystyczne zabarwienie całej rozgrywki, co spotkało się z aprobatą. Z wieloletniego doświadczenia w branży edutainment wiemy, że nawet najtrudniejsze tematy naukowe, podane w wersji „na wesoło” sprawiają, że wszystko dużo łatwiej się zapamiętuje i wszyscy znacznie lepiej się bawią. Główna idea edukacyjnego escape room’u polega na tym, że uczestnik gry, uczy się niejako przy okazji – nieświadomie i organicznie zdobywa wiedzę.
Cała impreza została przeprowadzona zgodnie z planem i bez przeszkód. Wszystkich uczestników podzieliłyśmy na 14 drużyn, by w mniejszych zespołach mogli zmierzyć się z ekscytującym wyzwaniem. Na „Ucieczkę z fabryki” każda grupa miała 30 minut, a dzięki naszej zaawansowanej technologii, wszyscy mogli bawić się jednocześnie (zmultiplikowałyśmy przestrzeń fabryki dla wszystkich 14 ekip). Dzięki temu wszyscy mieli równe szanse na wygraną.
GRA INTEGRACYJNA ONLINE – EFEKTY I PODSUMOWANIE ESCAPE ROOM ONLINE PO FABRYCE
Wirtualny escape room „Ucieczka z fabryki” spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i entuzjazmem uczestników. Osoby biorące w nim udział nie tylko zdobyły wiedzę na temat działania różnych urządzeń i procesów fabrycznych, ale także doświadczyły emocji i adrenaliny związanych z rozwiązywaniem zagadek. Autentyczne urządzenia fabryczne dodatkowo wzbogaciły doświadczenie, dając graczom możliwość bezpośredniego kontaktu z technologią Mettler Toledo. Rezultatem było udane szkolenie, o którym uczestnicy rozprawiali jeszcze długo po evencie.
Zespół, który zajął pierwsze miejsce, otrzymał oczywiście nagrodę 🙂 Z sukcesem oderwaliśmy uczestników od monotonii codzienności i przenieśliśmy ich w fascynujący świat pełen gier, przyjemnej rywalizacji i eksplozji radości, czego nota bene nie spodziewali się doświadczyć na online’owym szkoleniu 🙂 Decydenci Mettler Toledo nie tylko pozytywnie zaskoczyli swoich pracowników, ale też zyskali narzędzie do kolejnych interaktywnych i skutecznych szkoleń 🙂
Zespół Escapecity gorąco poleca się na przyszłość!